Spôsob ako sa prvýkrát stretávame s tepelnými mostami, nie je vždy veľmi príjemná záležitosť. Napríklad stena celá od plesní. Nemusí to však zájsť až tak ďaleko. Preto je dôležité, aby sme sa spoločne v článku bližšie pozreli na tepelné mosty.
Tepelné mosty – Čo sú a prečo na nich záleží
Tepelný most je priestor, kde dochádza k výmene tepla medzi vnútorným (obytným) priestorom a vonkajším priestorom. Teplo sa šíri na základe troch princípov – tepelná vodivosť, prúdenie (konvexia) a sálanie (radiácia). Tepelné mosty sú miesta, kde je zvýšená tepelná vodivosť a dochádza k výmene tepla.
Človek si tepelné mosty vie všimnúť podrobným sledovaním stien domu aj bez drahej techniky. Prítomnosť tepelných mostov vieme zistiť dotykom na rizikovú oblasť (stret dvoch druhov materiálu – napr. rohy stien, strop, strecha) počas zimného obdobia.
Časť tepelného mostu spojená s vnútornými priestormi bude chladnejšia ako ostatné steny. Zase časť tepelného mostu spojená s vonkajšími priestormi bude teplejšia ako ostatné steny. V chladných a studených rohoch sa kondenzuje voda. Vznikajú kvapky rosy, ktoré podporujú tvorbu plesní na stenách a v rohoch
Tepelné mosty môžu znepríjemniť život viacerými spôsobmi:
- Znižujú tepelnoizolačné vlastnosti materiálov a konštrukcií
- Pomáhajú k tvorbe plesní v priestore a na stenách
- Často majú na svedomí poškodenie konštrukcií
- Zvyšujú náklady na vykurovanie (únik tepla)
Tepelný most v rohu stropu miestnosti
Pribúdajúcimi rokmi si tepelné mosty vyberajú svoju daň na konštrukcií domu a môžu viesť k narušeniu statiky. Hlavne pri drevených nosných prvkoch, kde tepelný most a nedostatok priestoru na vetranie môže viesť k hnilobe dreva.
Plesne sa v obytných priestoroch môžu vyskytovať z viacerých dôvodov (nielen kvôli tepelným mostom) napríklad, kvôli prasknutej trúbke môže byť zvýšená vlhkosť v danej časti domu.
Zbavte obytné priestory tepelných mostov
Tepelné mosty riadne znepríjemnia život, ak nie sú podchytené už pri stavbe / rekonštrukcií budovy. V prípade, že si tepelné mosty všimnete neskôr, je pre vás dostupných viacero možností. Veľmi záležitosti od toho, kde sa dané tepelné mosty vyskytujú. Jedna vec je však istá pri každej situácií – budete musieť zaizolovať dané priestory.
Či už je to strop, vonkajšia stena, stret krokvy a muriva – vždy budete musieť zaizolovať obytné priestory a zrušiť možnosť vedenia tepla skrz tepelné mosty. Pri týchto situáciách je lepšie vsadiť na kvalitné materiály a odborníkov v izoláciách s modernými riešeniami. My ponúkame hneď dve riešenia, ktoré pomôžu v tejto situácií:
- Fúkaná izolácia ISOCELL vyrobená z celulózy si ľahko poradí s vlhkosťou a má dlhú životnosť
- Striekaná izolácia ICYNENE s otvorenou bunkovou štruktúrou umožňuje budove dýchať – nezosadá a nevstrebáva vodu
Porovnanie izolácie ICYNENE na šikmine strechy (ľavá časť obr.) a klasickej izolácie pred rekonštrukciou (pravá časť obr.)
Viac o vlastnostiach fúkanej izolácie nájdete v tomto článku. Kontaktovať nás môžete zanechaním komentára nižšie pod článkom.
Môžete aj zavolať na telefónne číslo +421 902 668 966 alebo napísať na e-mail info@axaproperty.sk.
Pre viac informácií zo sveta izolácií nás sledujte na Facebooku alebo na YouTube.