Čo je to pasívny dom?
Pod pojmom pasívny dom si môžete predstaviť energeticky úsporný dom s ročnou spotrebou energie na úrovni 15 kWh/m² úžitkovej plochy. Spotreba energie je v ňom približne o 70 – 90% menšia ako pri bežnej stavbe, takže majú minimálny dopad na životné prostredie.
Zásady pasívneho domu:
- vzduchotesnosť – pri tlaku 50 Pascalov by intenzita výmeny vzduchu za hodinu nemala prekročiť hodnotu 0,6. Vzduchotesnosť možno zabezpečiť použitím kvalitnej a neporušenej parozábrany. Čím menšia prievzdušnosť, tým menšie nároky na energiu
- primárna energia – spotreba primárnej energie vrátane elektrospotrebičov by nemala prekročiť hranicu 120 kW/m²
- optimálna teplota po celý rok – stavba musí spĺňať tepelný komfort. Teplota v interiéri by nemala byť vyššia ako 25°C
- merná ročná spotreba tepla na vykurovanie – musí sa držať na úrovni 15 kWh/m²
Ako na stavbu pasívnych domov?
Pasívne domy nemajú klasickú vykurovaciu sústavu. Čelo domu je väčšinou orientované na juh, aby stavba využívala solárnu energiu. Dom je tak vyhrievaný slnkom a spätne získaným teplom (rekuperácia). Pasívny dom by mal čo najlepšie využívať slnko a tieň. Vhodnou voľbou sú zelené strechy.
Dôležitý je aj samotný výber pozemku. Všímajte si blízkosť susedných domov, stromov a ochranu pred vetrom. Pozemok by mal byť v ideálnom prípade rovný, bez prekážok na južnej strane.
Pasívne domy sa vyznačujú minimom tepelných mostov. Tepelné mosty sú miesta, kde dochádza k výmene tepla medzi vnútorným (obytným) priestorom a vonkajším priestorom. Vznikajú v rizikových detailoch stavby ako napríklad osadenie okien a dverí, kúty miestností, stretnutie fasády s balkónom. Spôsobujú zvýšenie spotreby energie na vykurovanie.
Pasívny dom má výborné tepelnoizolačné vlastnosti všetkých obvodových konštrukcií (steny, podlahy a stropy). Odporúčaný súčiniteľ tepla obvodovej konštrukcie U pre pasívne domy je cca 0,14 W/m².
Aká izolácia je vhodná?
Správna izolácia je kľúč k zdravému a komfortnému bývaniu. Platí to aj pri pasívnych domoch. Dbajte na perfektné zateplenie stien, podláh a strechy. Dôležitá je dostatočná hrúbka izolačného materiálu.
Na zateplenie pasívnych domov odporúčame použiť celulózovú izoláciu ISOCELL. Podobné vlastnosti má aj drevovláknitá izolácia Steico Zell od Steico. Pre dosiahnutie maximálneho výkonu, odporúčame zvoliť hrúbku izolácie 40 cm. Na zateplenie strechy môžete použiť striekanú penu ICYNENE, ktorá sa dostane do ťažko dostupných miest a poradí si aj s členitými strechami.
Zamyslite sa aj nad horľavosťou izolačného materiálu. Vhodnou voľbou je granulovaná kamenná vlna Granrock Super od spoločnosti Rockwool alebo Supafil Loft od Knauf Insulation. Vyznačujú sa triedou reakcie na oheň A1 – sú nehorľavé a dokážu odolávať teplotám až do 1000°C.
Plánujete výstavbu pasívneho domu? V zatepľovacom centre Axa-Property aplikujeme všetky vyššie spomenuté druhy tepelných izolácií – ISOCELL, Steico Zell, ICYNENE, Rockwool a Supafil Loft. Radi vám poradíme s výberom izolácie podľa vašich predstáv. Kontaktujte nás na telefónnom čísle+421 911 313 632 alebo +421 915 856 453, mailom na adrese info@axaproperty.sk alebo na našom Facebooku.