Krása a funkčnosť v jednom
Zelené alebo vegetačné strechy nemajú klasickú pokrývku, ale vegetačnú. Vyznačujú sa dlhou životnosťou a prispievajú k tvorbe zdravej mikroklímy. Z estetického hľadiska nemajú konkurenciu. V lete budovu prirodzene ochladzujú, v zime zas prispievajú teplom.
Výhody zelených striech:
- zabraňujú prehrievaniu strechy a tlmia zvuk
- zadržiavajú vodu – tým znižujú náklady na recykláciu odpadových vôd
- vďaka tepelnoizolačným vlastnostiam znižujú náklady na energie
- majú väčšiu životnosť ako klasické strechy
- unikátny vzhľad
- poskytujú domov hmyzu a vtáctvu
- v mestách prispievajú k zvyšovaniu biodiverzity
- počas horúceho leta rastliny ochladzujú a zvlhčujú okolie
Nevýhody:
- drahšie v porovnaní s klasickými strechami
- náročnejšie na údržbu
- náročnejšie na výstavbu
Typy zelených striech
Podľa druhu vegetácie rozlišujeme dva typy striech – extenzívne zelené strechy a intenzívne zelené strechy. Aký je medzi nimi rozdiel?
- Extenzívne zelené strechy sú tvorené nízkym porastom (suchomilné rastliny – machy, trávy, byliny). Výška substrátu je maximálne 150 mm. Zeleň sa dokáže rozvíjať a udržiavať sama. Nie je potrebné kosenie. Polievanie je nutné len pri dlhých obdobiach sucha. Jedenkrát až dvakrát za rok je potrebná kontrola (väčšinou jar a jeseň). Nízka váha vegetácie umožňuje použiť tento typ strechy na všetky strešné konštrukcie. Ide o najlacnejšiu a najjednoduchšiu variantu zelenej strechy. Sú vhodné pre rodinné domy so šikmou strechou so sklonom od 20° do 40°
- Intenzívne zelené strechy sú tvorené väčšími porastmi, najmä kríkmi, stromami, trvalkami (aj zeleninou). Výška substrátu je viac ako 200 mm. Sú náročnejšie na starostlivosť. Vyžadujú si pravidelnú údržbu a polievanie. Majú pozitívny vplyv na zvýšenie biodiverzity – poskytujú domov veľkému množstvu živočíchov. Využívajú sa pri administratívnych budovách
Ako na stavbu zelenej šikmej strechy?
Zelená extenzívna šikmá strecha sa skladá z niekoľkých vrstiev. Vrchná časť je tvorená substrátom (teda vegetáciou). Pod ňou sa najčastejšie nachádza georohož zabraňujúca zosúvaniu substrátu nadol. Nasleduje drenáž slúžiaca na efektívne odvedenie dažďovej vody.
Práve dodatkové materiály ako georohož alebo drenáž zvyšujú náklady na stavbu zelenej strechy. Dôležitá je aj hydroizolačná vrstva. Po nej nasleduje kvalitné zateplenie, aby korienky rastlín v zime nezamŕzali. Nasleduje parozábrana nainštalovaná na nosnú konštrukciu. Materiálová skladba strechy sa môže líšiť v závislosti od typu strechy a skladby strešného plášťa.
Získajte dotácie na zelené strechy
Viaceré štáty ukážkovo podporujú výstavbu zelených striech. V Dánsku existuje platná legislatíva nariaďujúca budovať zelené strechy na nových budovách. Francúzsko má povinnosť použiť zelené strechy aspoň na niektorej časti novej budovy. V susednom Česku sa pokrokom vo výstavbe vegetačných striech pýši Brno.
Premýšľate nad zelenou strechou vo vašom príbytku? Na Slovensku sú zelené strechy podporované fondmi Európskej únie alebo lokálnymi dotáciami. O dotáciu môže požiadať vlastník nehnuteľnosti, na ktorej sa prvok zelenej strechy bude realizovať. Po zverejnení dotácií na rok 2021 budeme článok aktualizovať.
Ďalšie zaujímavé články nielen zo sveta tepelnej izolácie nájdete na blogu Axa-Property. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na Facebooku, mailom na adrese info@axaproperty.sk alebo telefonicky na čísle +421 911 313 632 alebo +421 915 856 453.