fbpx

Rádioaktívny plyn radón predstavuje riziko pre zdravie človeka. Nevidíte ho, necítite ho, ale z pôdy sa môže trhlinami dostať do stavby a spôsobiť problémy. Niektoré oblasti Slovenska patria medzi rizikové lokality s vyššou koncentráciou radónu v pôde. Ako zabrániť vniknutiu radónu do budovy? Riešením môže byť kvalitná izolácia proti radónu. Viac sa dočítate v článku.

 

Čo je radón?

Radón je rádioaktívny plyn, ktorý predstavuje riziko pre zdravie ľudí. Rádioaktívne prvky sa zachýtavajú v dýchacom ústrojenstve a ožarujú pľúcne tkanivo. V dôsledku poškodenia pľúcnych buniek môžu spôsobiť rakovinu pľúc. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je radón druhou najvýznamnejšou príčinou vzniku rakoviny pľúc hneď po fajčení.

Radón s hmotnostným číslom 222 je bezfarebný, bez zápachu a odhalia ho len odborné merania. Predpokladá sa, že riziko rakoviny pľúc sa zvyšuje o 16 % na 100 Bq/m3. Ak je koncentrácia radónu vyššia ako 200 Bq/m3, je potrebné prijať bezpečnostné opatrenia (Bq = Becquerelove lúče). Len pre lepšiu predstavu – pri ročnom pobyte v objekte s koncentráciou 300 Bq/m3 (referenčná hodnota uvádzaná v legislatíve), je ožiarenie porovnateľné s ožiarením spôsobeným 330 röntgenovými snímkami pľúc.

 

Radónové riziko na Slovensku

Radón sa ako rádioaktívny prvok prirodzene vyskytuje v pôde. Hodnota radónu v stavbe súvisí s geologickým zložením územia a závisí od obsahu rádioaktívnych prvkov v podloží. Napríklad vyvreté horniny v podloží obsahujú viac rádia.

Susedné Česko patrí ku krajinám s najvyššou koncentráciou radónu v budovách na svete. Ako je na tom Slovensko si môžete pozrieť na radónovej mape Slovenska zverejnenej na stránke Štátneho geologického ústavu. Medzi rizikové lokality patria oblasti Spišsko-gemerského rudohoria ako napríklad Smolník, Hnilčík, Rožňava, Poproč, Medzev, Hnilec, Novoveská Huta, Košice a ďalšie. Radónové riziko by nemali podceňovať ani obyvatelia Spišskej Novej Vsi, Rožňavy, Kežmarku, Popradu či Trebišova.

Koncentrácia radónu sa mení aj na veľmi malé vzdialenosti. Preto odporúčame pred začatím stavebných procesov určiť radónový index pozemku, teda odmerať koncentráciu radónu v pôdnom vzduchu.

izolácia proti radónu

Stavebné opatrenia proti radónu

Radón putuje do stavby prasklinami v podlahách, dlažbách, netesnými šachtami, netesnosťami okolo prestupov v základových doskách a podpivničených obvodových stenách. Technické opatrenia proti radónu:

  • mechanická bariéra spodnej časti objektu
  • vetrací systém podložia
  • vetrací systém priestorov budovy
  • izolácia proti radónu

 

Vhodná izolácia proti radónu

Keďže sme zatepľovacie centrum, povieme si niečo viac o izolácii proti radónu. Ak plánujete stavať v oblastiach s vyšším radónovým rizikom, pri výbere izolačného materiálu dbajte na tesnosť spojov (správne prevedenie asfaltových pásov), prestupy, náchylnosť na poškodenie a dostatočnú životnosť materiálu (zodpovedajúcu predpokladanej životnosti stavby). Hrúbku izolačnej vrstvy určuje projektant výpočtom podľa platnej technickej normy. 

V súčasnosti existujú na trhu mnohé certifikované stavebné materiály, ktoré spĺňajú protiradónové kritériá. Jedným z nich je aj striekaná pena Heatlok HFO Pro od značky Huntsman Building Solutions. Ide o polotvrdú penu s uzavretou bunkovou štruktúrou, ktorá spája tepelnú izoláciu, hydroizoláciu a radónovú izoláciu do jedného kvalitného produktu.

Heatlok HFO Pro je minimálne 9,5-krát lepšia ako PE membrána o tl. 0,15 mm. V bežnej hrúbke 50 mm je účinnosť 829-krát lepšia ako PE fólia. Porovnajme si aj súčiniteľ tepelnej vodivosti lambda. Lambda polystyrénu je λ=0,037 W/m*k, pričom lambda peny Heatlok HFO je λ=0,025 W/m*k. Zo starších článkov vieme, že čím nižšia je lambda, tým materiál lepšie izoluje. Heatlok HFO je teda lepší izolant.

fúkaná izolácia
Heatlok HFO Pro v bodoch:

  • prémiová pena
  • vynikajúca ʎ = 0,025 W/m.K
  • objemová hmotnosť = 36 kg/m3
  • nasiakavosť = 0,23 kg/m2
  • faktor difúzneho odporu µ = 60
  • trieda reakcie na oheň E
  • aplikácia možná počas celého roka od -5 °C
  • šetrné nadúvadlo: hydrofluórolefín HFO
  • uvoľňovanie nebezpečných látok (VOC): A+
  • pevnosť v tlaku: CS(10\\\\\\\\Y) 150
  • rýchle použitie

Plánujete zateplenie domu v oblasti s vyšším rizikom radónu? Na izoláciu základov odporúčame striekanú izoláciu Heatlok HFO Pro. Obráťte sa na Axa-Property. Kontaktujte nás na telefónnych číslach +421 911 313 632 alebo +421 915 856 453, prostredníctvom Facebooku alebo mailom na adrese info@axaproperty.sk. Radi vám poradíme.

Kvalita je pre nás priorita číslo 1

Nahliadnite do ponuky služieb a riešení. Zistite, čo pre vás dokáže tím AXA-Property urobiť.

Chcete sa dozvedieť viac?

Radi zodpovieme všetky otázky o cene a vlastnostiach zateplenia.

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

rockwool

Rýchle odkazy

O nás

FAQ

GDPR

Radlinského 17, 052 01 Spišská Nová Ves

+421 902 668 966

info@axaproperty.sk

     

Ing. Miroslav Vitko

Branislav Slaninák

Obchodný riaditeľ
+421 948 899 966

Matej Benko

Technický riaditeľ
+421 915 856 453

Michal Baran - Technik

+421 948 888 128
Šariš, Zemplín

Bc. Marián Uhlár - Technik

+421 950 141 611
Spiš, Košice

Ing. Peter Bíreš - Technik

+421 948 888 129
stredné, západné Slovensko