Ako prebiehalo zateplenie väzníkovej strechy drevodomu?
V obci Lackovce sme izolovali moderný drevodom. Na zateplenie väzníkovej strechy sme použili ekologickú fúkanú izoláciu Isocell z celulózy. Súčasťou zákazky bola aj profesionálna inštalácia parozábrany a latovanie. Viac sa dozviete v blogu.
Typ stavby
drevodom (dvojdom)
Lokalita
Lackovce
Konštrukcia
klasická väzníková strecha
Izolácia
Celulóza Isocell
1. Inštalácia parozábrany
Prvý krok spočíval v inštalácii parozábrany vo väzníku na väznice. Použili sme odolnú parozábranu Airstop VAP 100 Sd od výrobcu Isocell. Na zabezpečenie vzduchotesnosti používame systémové prvky Isocell ako spony, tmel či penetrák.
Zákazník mal v konštrukcii veľa prechodových rúr na rekuperáciu, takže sme využili aj prechodové vzduchotesné manžety. Na montáži parozábrany pracovali piati pracovníci z Axa-Property.
Poznámka: V Axa-Property máme vyrobené manžety Isocell v každom priemere a na akúkoľvek rekuperačnú rúru. Komplexný systém zateplenia je teda perfektne vzduchotesný.
Ekologická celulózová izolácia perfektne zapadá do drevenej stavby.
Bezšpárová izolácia bez tepelných mostov.
Vysoká objemová hmotnosť izolácie = menšie tepelné úniky.
2. Vzduchotesné latovanie
Nasledovalo vzduchotesné latovanie. Kvôli vyššej váhe celulózy sme zvolili hustejšie latovanie s osovou vzdialenosťou 30 cm zo strany interiéru. Na latovanie používame špeciálne laty prvej triedy morené máčaním v Bochemite.
Pod každú latu sme aplikovali trvalo pružný tmel. Používame systémové Torx skrutky do dreva od výrobcu Würth, vďaka ktorým sú bity dostatočne utiahnuté. Celý systém je absolútne vzduchotesný.
3. Zateplenie väzníkovej strechy celulózou
Majiteľ si do drevodomu vybral prírodný izolačný materiál bez chemikálií a prímesí. Ako sme už písali v staršom blogu, fúkaná izolácia Isocell vzniká recyklačným procesom čistého, vytriedeného novinového papiera. Starý papier sa recykluje až šesťkrát, kým sa z neho stane izolačný materiál.
Na výrobu izolácie Isocell sa v porovnaní s materiálmi ako polystyrén alebo sklená vlna vynakladá veľmi málo energie. Noviny sú súčasťou prirodzeného kolobehu, z ktorého sa v každej fáze jeho zmeny rodí nový produkt. Celulózová izolácia znižuje emisie CO2 a znižuje náklady na vykurovanie. Šetríte prírodu aj peňaženku.
Celulózová izolácia nemá problém ani s likvidáciou. Spracováva sa na hnojivo v poľnohospodárstve. Na konci kolobehu z nej vyrastie opäť strom.
Celulózu sme aplikovali spôsobom na voľno v hrúbke 45 cm (v oblasti garáže 30 cm). Na aplikácii sa podieľali dvaja realizátori. Vysoká objemová hmotnosť izolácie zabezpečuje lepšiu akustiku, dlhší fázový posun a nízke náklady na vykurovanie.
Zákazník si nás vybral aj preto, že sme dokázali zatepliť drevodom za veľmi krátky čas. Na prípravu parozábrany máme veľa kvalifikovaných ľudí. Na fúkanie používame najsilnejší stroj na trhu ISOBLOW TITAN. Izolovanie je rýchlejšie.
Poznámka: Majiteľ kládol veľký dôraz na ekológiu. Preto sme odporučili fúkanú izoláciu Isocell. V oblasti ekológie je jednotkou na trhu.
Hodín práce
KG materiálu
Hrúbka izolácie v cm
Realizátori
Výhody získané zateplením od Axa-Property:
- kvalitná inštalácia parozábrany
- návratnosť počiatočnej investície do 4 rokov
- predĺžený fázový posun
- výborná akustika
- nízke náklady na vykurovanie a chladenie
- aplikácia vyššej objemovej hmotnosti celulózy
- odborné poradenstvo
- záruka na materiál 25 rokov