Stavba vysnívaného domu je zvyčajne proces trvajúci viac ako jeden rok. Zime sa počas výstavby asi nevyhnete. Ako pripraviť novostavbu na zimu? Je vymrznutie stavby dôležité? Dozviete sa v článku.
Zima pomaly klope na dvere a teploty klesajú čoraz nižšie. Podobne ako príroda, tak aj stavebníctvo sa pripravuje na zimný spánok. Stavebná sezóna trvá zvyčajne od jari do jesene, teda od skončenia nočných mrazov po ich začiatok.
Teploty nižšie ako +5°C nie sú vhodné na stavebné práce, pretože niektoré materiály majú pri nízkych teplotách spomalené chemické reakcie. Keďže výstavba klasického murovaného rodinného domu trvá zvyčajne viac ako jeden rok, pravdepodobne rozmýšľate, čo budete robiť s novostavbou v zimnom období.
Čoraz miernejšie zimy umožňujú murovanie aj počas zimných mesiacov. Dôležitý je správny výber materiálov. Pri použití cementovej malty neodporúčame murovať pri teplotách nižších ako +5°C. Pri teplotách od 0 do +5°C môžete použiť zimné malty alebo systémovú murovaciu penu bez obsahu vody.
Ideálne je naplánovať si stavebné práce tak, aby ste do zimy stihli skompletizovať spodnú hrubú stavbu alebo vrchnú stavbu (zakrytú krovom alebo strechou).
Je vymrznutie stavby dôležité?
Názory odborníkov sa rôznia. Niektorí odporúčajú nechať stavbu počas zimy oddýchnuť, aby sa zbavila prebytočnej vody a betón vyzrel. Vyhnete sa tak nežiadúcim popraskaným stenám.
Iní tvrdia, že vymrznutie stavby v súčasnosti nie je potrebné. Technologický pokrok umožňuje používať moderné stavebné materiály. Pri murovaní na tenkú škáru alebo stavebnú penu sú totiž mokré procesy obmedzené na minimum. V takom prípade je dôležité pravidelné vetranie, aby ste sa zbavili prípadnej vlhkosti.
Stavebné práce počas zimných mesiacov
Ak ste stihli dokončiť hrubú stavbu a dom máte pod strechou, v stavebných prácach môžete pokračovať aj v zime. Môžete realizovať vnútorné omietky alebo murovať priečky. Predtým, ako budete pokračovať v stavbe vo vnútri objektu, je dôležité zabezpečiť niekoľko podmienok:
- uzavretá a temperovaná stavba
- hotová strecha
- zakryté stavebné otvory
- vnútorná teplota novostavby nesmie klesnúť pod +8°C
- nezabudnite na intenzívne vetranie
Zazimovanie novostavby
Nestihli ste svoj dom dokončiť pred príchodom zimy? Prečítajte si niekoľko tipov, ako ho pripraviť na zimu:
- základy nepotrebujú špeciálne zazimovanie. Stačí, ak odvediete prebytočnú vodu alebo odstránite napadaný sneh z povrchu. Zabránite tak k vytváraniu prebytočnej vlhkosti a na jar môžete veselo pokračovať v stavebných prácach
- hrubá stavba bez strechy – v prípade, že ste stihli postaviť len obvodové a nosné múry bez strechy, zabezpečte stavbu aspoň dočasným provizórnym prekrytím. Môžete použiť igelity alebo špeciálne UV fólie. Zabránite tak prenikaniu dažďovej vody a snehu do vnútra stavby
- hrubá stavba so strechou – strecha chráni vnútro stavby pred dažďom a vetrom. Odporúčame dôkladne odvodniť potrubia, zabezpečiť všetky jamy a nerovnosti terénu a zazimovať prípojky
- stavba s oknami – ak máte kompletnú novostavbu s oknami a plánujete v zime vykonávať interiérové úpravy ako maľovanie, pokladanie podláh či zariaďovanie izieb, potom nezabudnite zapnúť radiátory na vysušenie stavby. Ak vám ešte nefunguje kúrenie, môžete si požičať plynové, olejové alebo elektrické agregáty. Je nutné časté vetranie.
V Axa Property realizujeme zateplenie fúkanou a striekanou izoláciou celoročne. Ak máte dokončenú hrubú stavbu vrátane namontovaných okien, zateplíme vám strechu a môžete pokračovať v stavebných prácach aj počas zimného obdobia.
Obráťte sa na nás a radi vám pomôžeme. Kontaktovať nás môžete na Facebooku, mailom na adrese info@axaproperty.sk alebo na telefónnom čísle +421 902 668 966.