Rekuperácia zmení domáce prostredie na príjemnú a komfortnú zónu. Myslite na jej inštaláciu už pri plánovaní stavebného procesu. V článku vám poradíme, ako pripraviť stavbu na montáž rekuperácie, aby zatepľovací proces prebehol bez problémov.
Na čo slúži rekuperácia?
Na úvod musíme podotknúť, že rekuperácia nie je povinná. V mnohých prípadoch však ide o nevyhnutné riešenie, keďže všetky novostavby musia mať od 1. januára 2021 takmer nulovú spotrebu energie (energetická trieda A0).
Rekuperácia predstavuje pasívny systém vetrania. Ide vlastne o spätné získavanie tepla. Ako to funguje? Čerstvý vzduch privádzaný do budovy prechádza cez rekuperačný výmenník vo vnútri vzduchotechnickej jednotky. Z druhej strany vstupuje teplý odpadový vzduch z objektu. Teplý vzduch teda nevyletí zbytočne von komínom, ale ostáva v miestnosti a zmieša sa s čerstvým. Vy šetríte náklady na kúrenie.
Výhody rekuperácie v skratke:
- šetrí náklady na energiu
- filtruje vzduch – je čistejší ako pri vetraní oknom
- filter zachytáva alergény a pele zo vzduchu
- zvyšuje kvalitu vzduchu v interiéri
- vzniká zdravšie prostredie bez plesní a baktérií
Nesprávna inštalácia, ktorá znemožňuje aplikáciu systémových prvkov a zachovanie vzduchotesnosti parozábrany
Pozor na správnu postupnosť
Ako odborníci na zateplenie domu sa často stretávame s problémom, že majitelia najprv postavia hrubú stavbu s rekuperáciou, až potom zavolajú zatepľovaciu firmu. Tento postup je nesprávny.
Pre zachovanie vzduchotesnosti otvorov musíme každý prestup cez parozábranu ošetriť špeciálnou prechodovou manžetou. Ide o samolepku s integrovaným gumovým tesnením. Aplikuje sa na porozábranu v mieste prestupu. V Axa-Property používame manžety na rúrky od značky Isocell. Vopred nainštalované rekuperačné rozvody nám znemožňujú použitie manžiet. Manžety môžeme nahradiť iba páskou alebo tmelom, ktorý nie je systémovým prvkom.
V takom prípade nemôžeme garantovať štandardnú 25-ročnú záruku na materiál. Ba čo viac, hrozí riziko vzniku kondenzu v dôsledku netesnosti parozábrany.
Aké je riešenie?
Myslite na rekuperáciu na začiatku plánovania stavebného procesu. Odporúčame vypracovať projekt rekuperácie, pretože správna poloha rekuperačných vývodov je kľúčová. Celá rekuperácia by sa mala nachádzať pod parozábranou.
Ak sú v dome nosné priečky opatrené betónovým vencom, je potrebné zabezpečiť rekuperačné prechody konštrukciou pri samotnej hrubej stavbe. Rátajte preto s prechodmi už pri liatí betónových vencov. V opačnom prípade by sa pri jadrovom vŕtaní mohla narušiť statika vencov a navýšiť cena inštalácie.
Správna montáž – rekuperačné rozvody síce neprechádzajú betónovým vencom, ale sú ošetrené manžetami.
Rekuperačné rozvody čo najbližšie k interiéru
Ak izoláciou vedú rekuperačné rozvody, dajte si veľký pozor, aby sa nenachádzali v hornej časti izolácie. Mohlo by sa totiž stať, že v nich začne kondenzovať voda.
Rekuperáciu odporúčame umiestniť čo najbližšie k interiéru (do tepla), pretože sa v nej nachádza teplý vlhký vzduch. Ak by teplý vzduch prišiel do kontaktu s chladným prostredím, nastal by kondenz. Dôsledkom môže byť vlhnutie sadrokartónu v okolí anemostatov.
Riešenie je potom zdĺhavé a finančne náročné. Spočíva v rozobratí stropu a hľadaní miesta kondenzu. Následne je potrebné dodatočné zateplenie rúr, ktoré vyšli až na úroveň rosného bodu (stretu s chladom). Takže si to celé zhrňme – najprv zateplenie, potom rekuperácia.
V Axa-Property poskytujeme bezplatné poradenstvo ohľadom náväzných stavebných prác s cieľom zachovania celistvosti izolácie. Poraďte sa s nami ešte pred začatím stavebného procesu. Kontaktujte nás na telefónnych číslach +421 911 313 632 alebo +421 915 856 453, prostredníctvom Facebooku alebo mailom na adrese info@axaproperty.sk. Radi vám pomôžeme.