Chystáte sa stavať dom? Potom vás bude zaujímať energetická trieda budovy, ktorú určí projektant. V článku sa dozviete ako dosiahnuť energetickú triedu A0 a prečo je kvalitná izolácia dôležitá.
Úsilie správať sa šetrnejšie k našej planéte môžeme pozorovať vo viacerých oblastiach nášho života. Stavebníctvo nie je výnimkou. Od 1. januára 2021 platí zmena zákona o energetickej hospodárnosti budov, podľa ktorej všetky novostavby musia spadať pod energetickú triedu A0. Cieľom je znížiť negatívne dopady na životné prostredie.
Energetické triedy – ktorá je najlepšia?
Na úvod si povedzme, čo znamená energetická trieda budov. Energetická trieda charakterizuje dom podľa globálneho ukazovateľa primárna energia budovy. Ide o celkovú spotrebu energie od jej výroby v národnom hospodárstve až po jej premenu na teplo a svetlo v domácnosti. Vyjadruje sa v kWh na 1m² podlahovej plochy.
V podstate ide o hodnotenie domu vzhľadom na životné prostredie. Pre zaradenie budovy do konkrétnej energetickej triedy je potrebné najprv vypočítať súčet energie potrebnej na vykurovanie a teplú vodu a vynásobiť príslušným kvocientom pre daný typ energie. Najlepší kvocient má fotovoltaika – 0,0, kotol na drevo – 0,1, kotol na drevnú štiepku – 0,15, kotol na pelety – 0,2, plyn – 1,1, elektrina – 2,2.
Energetické triedy pre globálny ukazovateľ primárna energia rozdeľujeme do tried od A0 po G, pričom najhospodárnejšia je trieda A0 a najmenej hospodárna je trieda G. Každý projekt musí mať energetické hodnotenie, výsledkom ktorého je energetický certifikát budovy. Výnimkou sú napríklad historické budovy a pamätníky, budovy na bohoslužby, dočasné budovy či budovy postavené pred rokom 1947.
Je dôležité, aby hodnota vypočítaná projektantom dosiahla úroveň menšiu ako 54 kWh/m².
- A0 ≤ 54 kWh/m²
- A1 = 55 – 108 kWh/m²
- B = 109 – 216 kWh/m²
Ako dosiahnuť energetickú triedu A0?
Stačí sa držať troch zásad a môžete sa tešiť z domu priateľskému k životnému prostrediu a ušetriť náklady na vykurovanie.
- kvalitné zateplenie strechy a fasády. Poradíme vám!
- zdrojom tepla je kotol na pelety či drevnú štiepku
- fotovoltaika na ohrev teplej vody
Na energetické triedu A0 vplývajú aj ďalšie prvky ako napríklad tvar domu. Domy so štvorcovým pôdorysom majú spravidla menšie straty ako domy s komplikovaným tvarom. Podstatná je aj orientácia domu na svetové strany. Veľké okná orientované na juh prinášajú domu väčšie zisky zo slnečnej energie a znižujú energiu potrebnú na vykurovanie. Významná je aj samotná veľkosť domu – paradoxne, väčšie domy majú nižšiu spotrebu energie.
Hodnotenie podľa potreby energie na vykurovanie
Z hľadiska energetických tried je dôležité aj hodnotenie domu podľa potreby energie na vykurovanie. Ukazovateľ hovorí o tom, koľko tepla v kWh/m² potrebuje dom na vykurovanie na 1m² za rok. Na základe toho sa domy rozdeľujú na nízkoenergetické domy, pasívne domy či domy s takmer nulovou spotrebou energie.
Nezabudnite na kvalitnú izoláciu
Ako sme spomínali, efektívna a funkčná izolácia je základ. Na výber máme striekanú penu ICYNENE alebo fúkanú izoláciu od značiek ISOCELL, Rockwool, Steico alebo Knauf Insulation. Izolácie ISOCELL alebo Steico Zell z hľadiska ekológie nemajú konkurenciu. Radi vám poradíme s výberom izolácie.
Sme zatepľovacie centrum Axa-Property s viac ako 20-ročnými skúsenosťami v odbore. Kontaktujte nás na telefónnom čísle +421 911 313 632 alebo +421 915 856 453, mailom na adrese info@axaproperty.sk alebo na našom Facebooku.